Francja 1998 USA 1994 Włochy 1990 Meksyk 1986 Hiszpania 1982 Argentyna 1978 RFN 1974
Meksyk 1970 Anglia 1966 Chile 1962 Szwecja 1958 Szwajcaria 1954 Brazylia 1950 Francja 1938 Włochy 1934 Urugwaj 1930
menu     Urugwaj 1930 - informacje |wyniki| gwiazda mistrzostw

I'er CAMPEONATO MUNDIAL DE FUTBOL

Mistrzostwa te były pionierskie pod każdym względem. Była to pierwsza tak duża impreza organizowana pod egidą FIFA. Duża niepewność co do atrakcyjności turnieju towarzyszyła organizatorom mundialu. Zainteresowanie ze strony drużyn europejskich nie było duże. Wysokie koszty podróży (choć organizatorzy pokrywali znaczną ich część) odstraszyły takie reprezentacje jak Austria, Hiszpania,  Niemcy, Włochy czy Węgry. Anglicy i Szkoci przekonani o swej wielkości nie zamierzali wówczas "zniżać" się do poziomu innych zespołów narodowych. Tak więc za ocean wybrały się tylko cztery ekipy z Europy: Belgia, Rumunia, Jugosławia i namawiana przez Rimeta do ostatniej chwili Francja.

Do faworytów rozgrywek zaliczały się głównie dwie ekipy. Argentyna (finaliści IO 28') i gospodarze (triumfatorzy IO 24' i 28'). Silne były też ekipy Paragwaju i Brazylii.

Nie przeprowadzono eliminacji wstępnych gdyż do turnieju zgłosiło się 13 drużyn. O trzy mniej niż zakładana liczba uczestników.

Te 13 zespołów podzielono na cztery nierówne grupy. Rozstawiono ekipy Argentyny, Brazylii, Urugwaju i wspólnie USA z Paragwajem. Najcięższa, bo czterozespołowa trafiła się tym pierwszym.
Początkowo zakładano rozegranie wszystkich spotkań na jednym nowo powstającym Estadio Centananrio. Niestety budowa obiektu przedłużyła się o kilka dni i pierwszych osiem spotkań odbyło się na stadionach Nacionalu (Parque Central) i Penarolu (Estadio Pocitos).
Pierwszym spotkaniem był mecz Francji z Meksykiem. W nim również padła pierwsza bramka w historii mistrzostw. Zdobył ją Francuz Laurent.
Faza grupowa przebiegała pod dyktando drużyn rozstawionych. Trzeba jednak zaznaczyć że Argentyńczycy rozkręcali się powoli, a Brazylijczycy znaleźli pogromców w postaci reprezentacji Jugosławii. Ekipy Urugwaju i USA nie straciły natomiast ani jednej bramki w tej fazie.

W półfinałach nie było już wątpliwości kto będzie potykał się o złoto. Dwaj główni faworyci nie pozostawili złudzeń swym przeciwnikom. Finał okazał się rewanżem za  finał olimpijski w Amsterdamie (28'). Wynik meczu przez prawie 70 minut był sprawą otwartą. Po trafieniach Dorado i Cea'y ze strony gospodarzy, oraz Paucelli i Stabile z drugiej brzmiał 2:2. Dopiero w końcówce Urusi "udokumentowali" swoją przewagę dwoma kolejnymi bramkami. Tym samym potwierdzili swoją dominację w światowym futbolu.

 

> zobacz wyniki >

^ do góry ^

 
 
Guillermo Stabile (ARG)



(1906-66) Środkowy napastnik. Pierwszy król strzelców i zdobywca pierwszego hat-tricka w historii mistrzostw.
Nosił przydomek "el Filtrador", gdyż przenikał przez obronę przeciwników bez większych problemów.
Po mistrzostwach przeprowadził się do Włoch (Genoa i Napoli) a później do Francji (Red Star Paris).
Po zakończeniu kariery został znakomitym trenerem. Pod jego wodzą rep. Argentyny sześciokrotnie zdobyła Copa America. Prowadził też Blanco-Celestich w pierwszych po wojnie dla Argentyny MŚ '58 w Szwecji. 

:: Historia Piłkarskich Mistrzostw Świata - opracowanie i projekt: Paweł Dąbroś


najlepiej oglądać w dowolnej przeglądarce i w dowolnej rozdzielczości ;-)


Elastomania | Historia internetu, historia komputerów | Favicon | Embis - buty, obuwie, producent obuwia, obuwie damskie | Słownik