Francja 1998 USA 1994 Włochy 1990 Meksyk 1986 Hiszpania 1982 Argentyna 1978 RFN 1974
Meksyk 1970 Anglia 1966 Chile 1962 Szwecja 1958 Szwajcaria 1954 Brazylia 1950 Francja 1938 Włochy 1934 Urugwaj 1930
menu     ranking FIFA ranking z lipca 2004

 Zasady obliczania rankingu
 

W sierpniu 1993 roku FIFA przedstawiła swój system rankingowy dla reprezentacji narodowych. System ten pozwala na comiesięczne porównanie siły każdej reprezentacji zrzeszonej w FIFA.
Od początku swojego istnienia ranking FIFA jest jednym z najważniejszych mierników wartości poszczególnych reprezentacji. Z biegiem lat, okazało się, że niektóre elementy rankingu wymagały polepszenia, i w efekcie w 1999 roku przedstawiono nowe zasady naliczania punktów.
Poniżej przedstawiam Wam skomplikowane zasady obliczania punktów dla poszczególnych reprezentacji.

INFORMACJE WSTĘPNE
Ranking FIFA bierze pod uwagę reprezentacje wszystkich federacji zrzeszonych w światowej organizacji. Do rankingu nie zalicza się spotkań nieoficjalnych, spotkań reprezentacji młodzieżowych czy też kobiecych.
Przy sporządzaniu rankingu na dany dzień bierze się pod uwagę spotkania z ostatnich 8 lat:
- mecze w finałach Mistrzostw Świata
- mecze eliminacyjne MŚ
- mecze w finałach kontynentalnych rozgrywek (np. Mistrzostwa Europy, Puchar Afryki)
- mecze eliminacyjne kontynentalnych rozgrywek
- mecze w Pucharze Konfederacji FIFA
- mecze towarzyskie.

Ranking jest obliczany przez program komputerowy, który przydziela każdemu zespołowi punkty za każde spotkanie według danych kryteriów. Liczy się:
- zwycięstwo, remis i porażka
- ilość strzelonych i straconych bramek
- u siebie czy na wyjeździe
- ważność spotkania (według mnożnika)
- siła przeciwnika
- regionalny współczynnik.

PODSTAWY OBLICZANIA
Istota rankingu FIFA jest podobna do normalnych rozgrywek. Każdy zespół może zdobyć określoną ilość punktów w każdym meczu, a punkty zdobyte dodawane są do klasyfikacji ogólnej. Reprezentacja o najwyższej ilości punktów przewodzi w rankingu.

Jednak w odróżnieniu od normalnych rozgrywek, ilość przyznanych punktów nie zależy tylko od tego, czy zespół wygra, przegra czy też zremisuje. Wpływ na ilość przyznanych punktów ma również ilość strzelonych i straconych bramek, gdzie rozgrywany jest mecz i jego ważność. Dodatkowo, pod uwagę bierze się siłę przeciwnika.

By ranking był bardziej czytelny, w 1999 roku zmieniono ilość przyznawanych punktów. Kiedyś zespół wygrywając mecz mógł otrzymać od 1 do 3 punktów. Teraz te wartości są mnożone przez 10. W klasyfikacji obecnie zespół może mieć od 0 do około 800 punktów.
Poniżej sposób liczenia poszczególnych kryteriów oraz przykład takiego wyliczenia.

Zwycięstwo, remis i porażka
Oczywiście zwycięstwo przynosi więcej punktów niż porażka, ale przyznawanie dwóch lub trzech punktów za zwycięstwo, jednego za remis i zero za porażkę, na pewno nie spełniałoby wymagań ogólnoświatowego rankingu.
Rozkład punktów zależy od siły przeciwnika, tak więc w praktyce może się zdarzyć, że słaby zespół zdobędzie punkty, mimo porażki z silnym zespołem.
Specjalna zasada obowiązuje przy spotkaniach rozstrzyganych w rzutach karnych, Zwycięski zespół otrzymuje punkty tak, jak za wygraną, natomiast przegrany otrzymuje tyle punktów, ile za remis.

Ilość bramek
Kolejnym czynnikiem, który bierze się pod uwagę, jest liczba strzelonych i straconych bramek w danym meczu. Tutaj również ilość przyznanych zależy od siły obu zespołów. Innym słowem bramka strzelona przez słabszy zespół będzie więcej warta od bramki strzelonej przez zespół mocniejszy. By promować ofensywny styl gry bramki stracone są mniej warte od bramek strzelonych. W spotkaniach rozstrzyganych w karnych liczą się bramki tylko w regulaminowym czasie gry lub dogrywce.
Aby uniemożliwić "nabijanie" punktów przez strzelania wielu bramek, najcenniejszy jest pierwszy gol - następne bramki dają mniej punktów. Nigdy ilość strzelonych bramek nie da więcej punktów niż wygrana.

Mecze u siebie i na wyjeździe
By równoważyć przewagę własnego boiska, goście otrzymują bonus w postaci 3 punktów. Zasada ta nie obowiązuje podczas meczów na neutralnym terenie i spotkań w finałach MŚ czy kontynentalnych rozgrywek.

Status spotkania
Ważność spotkania również jest brana pod uwagę. Mecz w finałach MŚ jest ważniejszy niż spotkania towarzyskie. Dla każdego spotkania używa się specjalnego współczynnika, którym mnoży się całkowitą ilość punktów w danym spotkaniu.
Używane współczynniki:
- mecz towarzyski - x1.00
- mecz eliminacji rozgrywek kontynentalnych - x1.50
- mecz Pucharu Konfederacji FIFA - x1.50
- mecz eliminacji MŚ - x 1.50
- mecz finałów rozgrywek kontynentalnych - x1.75
- mecz finałów MŚ - x 2.00

Czynniki siły regionalnej
Poziom piłki nożnej na każdym kontynencie jest zróżnicowany. Dlatego stworzono specjalne współczynniki dla każdego kontynentu. Są one aktualizowane każdego roku. Współczynniki powstają na podstawie spotkań zespołów z różnych kontynentów.
Jednak nie są brane pod uwagę wszystkie spotkania międzykontynentalne, ale tylko wyniki najlepszych zespołów z danego kontynentu. Liczą się mecze z udziałem czołowych 25% reprezentacji z danego kontynentu (minimum 5 zespołów). Dzięki czemu unika się błędów, które mogłyby wyniknąć z uwzględnienia meczów silnych zespołów ze słabszego kontynentu przeciwko słabym zespołom z silniejszych kontynentów.
Współczynniki mają formę specjalnego mnożnika dla zespołów z danego kontynentu. Jeżeli grają ze sobą zespoły z różnych kontynentów, bierze się pod uwagę średnią z obu mnożników.
Współczynniki za 1999:
Europa - UEFA x1.00
Ameryka Płd. - CONMEBOL x1.00
Azja - AFC x0.90
Ameryka Środkowa i Północna - CONCACAF x0.86
Afryka - CAF x0.84
Oceania - OFC x0.84

Podsumowanie
Biorąc pod uwagę powyższe, całkowita ilość punktów w jednym spotkaniu zależy od następujących czynników:
- punkty za zwycięstwo, remis lub porażkę
- punkty za strzelone bramki
- minus punkty za stracone bramki
- plus bonus dla gości
- razy odpowiedni mnożnik ważności meczu
- razy odpowiedni mnożnik siły regionalnej

Ilość punktów za zwycięstwo, remis czy porażkę, jak również za ilość strzelonych i straconych bramek, zależą od siły przeciwnika. By nie karać zbyt surowo słabych zespołów za częste porażki, jeżeli całkowita ilość punktów jest mniejsza od zera, wtedy dany kraj ma zero punktów (a nie ujemną ich liczbę).

PRZYKŁADY
Oto kilka przykładów, by ułatwić zrozumienie zasad naliczania punktów. W naszym przykładzie mamy trzy zespoły, grające w towarzyskim turnieju trzyzespołowym na neutralnym terenie. Dla jasności przykładu, nie ma tu mowy o bonusie wyjazdowym, mnożnikach kontynentalnych czy mnożniku ważności spotkania.

Przed turniejem trzy zespoły mają następującą ilość punktów w rankingu:
Zespół A: 630 punktów
Zespół B: 500 punktów
Zespół C: 480 punktów

Poniższa tabela przedstawia możliwy rozkład punktów w zależności od wyniku spotkania najsilniejszego zespołu A z zespołem B:

Wynik 3-1 dla zespołu A:

  A B
Zwycięstwo/porażka +17.4 +2.6
Bramki zespołu A +5.4 -3.6
Bramki zespołu B -1.8 +2.7
Suma +21.0 +1.7
 

Wynik 3-1 dla zespołu B:

  A B
Zwycięstwo/porażka -2.6 +22.6
Bramki zespołu A 2.3 -1.6
Bramki zespołu B -4.1 6.2
Suma (0.00) +27.2
 

Wynik 2-2:

  A B
Zwycięstwo/porażka +7.4 +12.6
Bramki zespołu A +4.1 -2.7
Bramki zespołu B -3.1 +4.7
Suma +8.4 +14.6
 

Z powyższych tabel można zauważyć, że przy wygranej 3-1 zespół A otrzymuje 21 punktów. Mimo porażki zespół B otrzymuje 1.7 punktów. W przypadku zwycięstwa zespołu B 3-1, otrzymuje on 27.4 punktów, a zespół A gromadzi ujemną ilość punktów, co daje według regulaminu 0 punktów. Przy remisie 2-2 oczywiście więcej punktów dostaje słabszy zespół - B.

Przy mniejszej różnicy w poziomie zespołu również mniejsze są różnice w przyznawanych punktach. Poniższa tabela ilustruje rozkład punktów przy tych samych wynikach w przypadku zespołów B i C:

Wynik 3-1 dla zespołu B:

  B C
Zwycięstwo/porażka +19.6 +0.4
Bramki zespołu A +5.7 -3.8
Bramki zespołu B -1.7 +2.5
Suma +23.6 (0.00)
 

Wynik 3-1 dla zespołu C:

  B C
Zwycięstwo/porażka -0.4 +20.4
Bramki zespołu A +2.5 -1.7
Bramki zespołu B -3.9 +5.8
Suma +(0.00) +24.5
 

Remis 2-2:

  B C
Zwycięstwo/porażka +9.6 +10.4
Bramki zespołu A +4.3 -2.9
Bramki zespołu B -3.0 +4.4
Suma +10.9 +11.9
 

W tym przypadku oba zespoły otrzymują prawie tyle samo punktów za swoje wyniki. Oczywiście lekko przeważa zespół C, gdyż jest niżej notowany w rankingu.
W normalnej sytuacji zespół grający na wyjeździe otrzymałby bonus 3 punktów. Następnie suma punktów mnożona jest przez mnożnik ważności meczu i mnożnik regionalny.
Dla przykładu, gdyby powyższe mecze odbywały się podczas finałów MŚ, to po pierwsze punkty mnożono by razy dwa, a następnie razy mnożnik siły regionalnej.

DODATKOWE KRYTERIA
Aby utrzymać większy stopień obiektywności wprowadzono do rankingu dwa dodatkowe kryteria:
- ilość spotkań rozegranych przez daną reprezentację w danym okresie
- waga spotkań z poprzednich lat.

Ilość rozegranych spotkań
Aby zapobiec faworyzowaniu zespołów rozgrywających wiele spotkań międzynarodowych, tylko ograniczona liczba spotkań jest brana pod uwagę. To ograniczenie wynika z wyliczenia średniej, którą ustalono na poziomie 7-10 spotkań w roku. Dzięki temu mniej aktywne reprezentacje nie są krzywdzone. Do rankingu wlicza się tylko siedem najlepszych wyników. Pozostałe mecze uśrednia się.

Sposób działania tego kryterium najlepiej oddaje następujący przykład. Reprezentacja rozgrywa 12 spotkań, wtedy:
- Bierze się pod uwagę najlepsze 7 spotkań
- Liczy się całkowitą ilość punktów dla tych siedmiu meczy (X)
- Liczy się ilość punktów za wszystkie 12 spotkań Suma jest mnożona przez 12 i podzielona przez 7 (Y)
- Sumę X dodaje się do sumy Y, co daje Z
- Sumę Z dzieli się przez 2 i otrzymujemy ostateczny wynik

Poprzednie wyniki
Aby ranking jak najbardziej oddawał obecną formę danej reprezentacji, najważniejsze są spotkania w ostatnich 12 miesiącach. Po uwagę bierze się jednak wyniki z poprzednich lat. Po prostu suma punktów za każdy rok jest ważona na zasadzie im starszy mecz, tym mniejszy mnożnik. Po ośmiu latach wyniki nie bierze się już pod uwagę.

Jak to wygląda na przykładzie rankingu za 2000 rok:
- mecze rozegrane przez ostatnie 12 miesięcy - wartość 8/8
- mecze rozegrane w 1999: 7/8 wartości
- mecze rozegrane w 1998: 6/8 wartości
- mecze rozegrane w 1997: 5/8 wartości
- mecze rozegrane w 1996: 4/8 wartości
- mecze rozegrane w 1995: 3/8 wartości
- mecze rozegrane w 1994: 2/8 wartości
- mecze rozegrane w 1993: 1/8 wartości

NAGRODY
Zespół, który prowadzi w rankingu FIFA na koniec danego roku jest uznawany za "Drużynę roku". Przyznawana jest również nagroda za największy awans, ale nie opiera się ona jedynie na ilości miejsc, o które reprezentacja awansowała. Bierze się również pod uwagę, że im wyżej reprezentacja jest sklasyfikowana, tym ciężej jest awansować.

By wyłonić zespół, który dokonał największego postępu, ilość punktów na koniec roku (z 8 lat) jest mnożona przez ilość punktów zdobytych w danym roku.


 
Lp. Kraj pop. zmn. pkt.
1 Brazylia 1 0 835
2 Francja 2 0 813
3 Hiszpania 3 0 793
4 Czechy 11 7 762
5 Holandia 5 0 748
6 Meksyk 4 -2 743
7 USA 9 2 735
8 Anglia 13 5 733
9 Włochy 10 1 729
10 Turcja 5 -5 723
11 Argentyna 5 -6 722
12 Portugalia 22 10 715
12 Niemcy 8 -4 715
14 Grecja 35 21 710
15 Dania 15 0 706
16 Kamerun 12 -4 702
16 Irlandia 14 -2 702
18 Nigeria 16 -2 697
19 Szwecja 18 -1 686
20 Korea Pd. 20 0 670
21 Iran 19 -2 664
21 Arabia S. 24 3 664
23 Chorwacja 20 -3 662
24 Japonia 23 -1 660
24 Belgia 17 -7 660
26 Rosja 31 5 655
27 Polska 26 -1 653
28 Senegal 26 -2 651
29 Paragwaj 25 -4 650
29 Kostaryka 26 -3 650
31 Maroko 33 2 646
32 Rumunia 31 -1 638
32 Urugwaj 29 -3 638
34 Egipt 29 -5 638
35 Tunezja 33 -2 634
36 Kolumbia 37 1 622
37 Ekwador 37 0 616
38 Norwegia 36 -2 613
39 RPA 39 0 610
40 Jordania 42 2 605
41 Bułgaria 40 -1 602
42 Słowenia 41 -1 598
43 Irak 45 2 582
44 Finlandia 42 -2 578
45 Szwajcaria 47 2 577
46 Mali 46 0 576
46 Zimbabwe 48 2 576
48 Serbia i Cz. 44 -4 574
49 Jamajka 51 2 565
50 Wenezuela 50 0 562
...
64 Chiny 68 -2 510
61 Walia 60 -1 541
86 Austria 70 -16 502
112 Irlandia Pn. 110 -2 425
119 Azerbejdżan 112 -7 401
 

Legenda :

kolor   - rywale Polski
  w elim. MŚ 2006
kolor   - uczestnik MŚ 2002
 

:: Historia Piłkarskich Mistrzostw Świata - opracowanie i projekt: Paweł Dąbroś

najlepiej oglądać w dowolnej przeglądarce i w dowolnej rozdzielczości ;-)